Staff List
Head Teacher
Mr McGuinness
Deputy Head Teacher
Ms Blaize
Assistant Head Teachers
Dr Crawley
Mr Giles
Ms Heatley
Mr Hope
Mr Maguire
Associate Assistant Head Teacher
Mr Thurley
Business Manager
Ms Amponsah
Designated Safeguarding Lead
Ms Blaize
Deputy Designated Safeguarding Lead
Ms Heatley
Safeguarding Staff
Ms Dolyak
Ms Edwards
Inclusion Lead (SEND)
Lead Practitioner for Inclusion ( including SENDCo ) Miss E Fuller
Designated Teacher for Looked After Students
Miss Dolyak
Heads of Year
Year 7 - Ms L. Mallen
Year 8 - Mr S. Higgins
Year 9 - Ms H. Dolyak
Year 10 - Mrs C. Mitchell and Ms C. Freeman
Year 11 - Mr J. Harris
Behaviour Support
Ms J. Fuller
Ms G. Brockwell
Arts Faculty
Head of Art - Mr D. Sunday
Teacher of Art - Ms N. Barrow
Business Studies Faculty
Teacher - Ms S. Bolger
Teacher - Mr N. Giles
English Faculty
Head of Faculty - Mrs D. Connolly
2nd in Faculty - Ms K Douglas
More Able Coordinator - Miss E. Shepherd
EAL Coordinator - Miss E. Maunder
Teacher - Ms K. Blaize
Teacher - Ms E. Coupe
Teacher - Miss H. Dolyak
Teacher - Miss E. Fuller
Teacher - Ms C. Justham
Teacher - Miss N. Heatley
Teacher - Mrs L. Holmes
Teacher - Mrs J. Riches
Design Technology Faculty
Head of Faculty - Miss L. Boyse
Lead Practitioner - Mr K. Delahunty
Teacher of Food Technology - Mr A. Allon
Teacher of D.T. - Mr Reynolds
Humanities Faculty
Head of Geography - Mr B. Cannon
Head of History - Mrs C. Caffull
Teacher of Geography - Mr M. Hope
Teacher of History - Mr R. Nelson
Teacher of History - Mr A. Paterson
Teacher of History - Mrs A. Ragbir
Teacher of Geography - Ms C. Salter
Teacher of Geography - Mr S. Thurley
Inclusion Faculty
Lead Practitioner for Inclusion ( including SENDCo)- Miss E Fuller
including:
Additional Needs Team
SENDCo- Miss E Fuller
Literacy Intervention Teacher- Mrs J Bailey
Lead Learning Coach (iClass & ASDAN)- Miss C Marsland- Barker
Lead Learning Coach (ELSA)- Mrs A Hall
Lead Learning Coach - Mrs K Orme
Learning Coach- Miss R Priestley
Learning Coach - Mrs K Roach
Learning Coach: Miss H Stanton
EAL Team
EAL Coordinator- Miss E Maunder
iClass Team
iClass Manager- Mrs H Sillett
Lead Learning Coach (iClass & ASDAN) - Miss C Marsland- Barker
Lead Practitioner for Inclusion ( including SENDCo) - Miss E Fuller
Numeracy Intervention Teacher- Mrs D Jones
Assistant to SENDCo & I Class Manager - Miss C Fisher
Well-being Team
Senior Mental Health Lead- Miss E Fuller
Senior Mental Health Lead- Miss A Edwards
Information Technology Faculty
Head of ICT - Mr Abbas
Teacher - Mr F. Hamza
Teacher - Mrs B. Sumbal
Maths Faculty
Head of Faculty - Mr P. Sharma
Second in Faculty - Mr A. Kerr
Head of Statistics - Mrs K. Ellis
Teacher - Mr N. Drinan
Teacher - Mrs D. Jones
Teacher - Mr J. Maguire
Teacher - Mr J. Parry
Teacher - Ms K. Cremer
Media Studies
Head of Department - Mrs K. Morris
Modern Foreign Languages
Head of Faculty - Mr C. Deane
Lead Practitioner - Mrs H. Purcell
Teacher - Ms L. Hachad
Teacher - Mrs E Murrizi
Performing Arts
Head of Music - Mr D. Milner-Pearce
Teacher of Music - Mrs L. Baykan
Teacher of Drama - Ms D. Harvey
Physical Education
Head of Faculty - Mr N. Reynolds
Teacher - Miss Edwards
Teacher - Mrs N. Francis
Teacher - Mr J. Harris
Teacher - Mr S. Higgins
Teacher - Mrs C. Mitchell
Teacher - Mrs A. Turner
Teacher - Mr S. Wheeler
Science Faculty
Head of Faculty - Mrs S. Gallimore
Lead Practitioner - Mr S. Murray
Teacher - Mr P. Brickley
Teacher - Ms F. Fullerton
Teacher - Mr D. Vango
Social Science
Head of Faculty including Careers - Ms C. Hampton
Teacher of Cultural Studies / Health and Social Care - Dr C. Crawley
Teacher of Cultural Studies - Mr R. Nelson
Teacher of Cultural Studies - Mrs C. Freeman
Teacher of Cultural Studies / Health and Social Care - Ms. K.Morris
Teacher of Cultural Studies - Mr S. Wheeler
Administration Team
Mrs Beney - Head Teacher's PA/ Office Manager
Mrs Smith - Assistant Business Manager
Mrs Haselden - Medical Officer / Reception
Mrs Garet - Admin Support / Reception
Mrs E Callender - Administrative Assistant
Mrs Sargent - Cover Manager / Admissions
Mrs Savage - Attendance Officer
Mrs Surridge - Finance Assistant
Mrs Whiting - Exams Officer
Mrs Letch - Data / Admin Support Assistant
Mrs Sillett - I-Class Manager
Miss Brooks - Communications Coordinator
Ms Foster - Reprographics
Site Team
Mrs Tonks - Facilities Manager
Mrs Loughlin
Mrs Snellin
IT Support Team
Mr Chowdhury - ICT Systems Manager
Mr Adams - ICT Technician
DT Support Team
Mrs Baker - Technician
Mrs Joseph - Technician
Science Support Team
Mrs Bass - Senior Technician
Mrs Styles-Hendrie - Technician
Mrs Abbott - Technician
Lettings
Mr Iginla
Mr Reino
Midday Assistants
Mrs Thorn
Miss Bright
Mrs Snellin